Ebru Gündeş şarkıları mp3 indir

Bu sanatçı 2 yıl önce (05.05.2016 02:30 tarihinde) eklenmiştir.

Ebru Gündeş

Ebru Gündeş

12 Ekim 1974 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Ebru Gündeş, lise dönemini Sefaköy Lisesi'nde tamamlamıştır. Okul hayatının ardından konfeksiyon işçisi olarak çalışmaya başlayan Gündeş, Neşe DEMİRKAT ile tanışarak Selçuk TEKAY ve Koral Sarıtaş'ın yer aldığı Marş Müzik Yapım ile anlaşma yapar. Albüm hazırlıklarına adım atmadan önce Emel Sayın için vokalistlik yapmıştır. Daha sonrasında evlilik hayatına atılarak ilk evliliğini 16 yaşında Hamdi Vardar ile gerçekleştirmiştir. Yaklaşık 20 yıl süren evliliklerinin ardından boşanan Gündeş ikinci evliliğini 2002 senesinde avukat Ömer Durak ile yapmıştır. Kısa süren evliliklerinin ardından 2010 yılında Gündeş 3. Evliliğini İran Azerisi olan iş adamı Rıza Sarraf ile gerçekleştirmiştir. Bu evliliklerinden 15 Ekim 2011 tarihinde kızı Alara dünyaya gelmiştir.

Şarkıcılık kariyerine 1993 yılında piyasaya çıkarmış olduğu Tanrı misafiri albümü ile başlamıştır. Albüm çalışmalarında Selçuk Tekay'ın prodüktörlüğünü üstlendiği, Özkan Turgay'ın aranjörlüğünü üstlendiği albümünde Gündeş, ilk albümü ile satış rekorları kırarak milyonlara ulaşmıştır. İlk albüm çalışmasının ardından ikinci albüm çalışmalarına hız kesmeden devam eden Gündeş, 1994 yılında Tatlı Bela albümü ile piyasada yerini alır.

Tatlı bela albümünün içerisinde ilk albümüne nazaran daha çok slow ve romantik parçalara yer vermektedir. Tatlı bela albümü ile 1996 yılında düzenlenen 2.Kral TV Müzik Ödülleri'nde En iyi kadın TSM sanatçısı ödülünü ve yılın en iyi şarkısı ödüllerine sahip olarak geceye bomba gibi damgasını vurur. 1995 yılında Ben Daha Büyümedim adlı üçüncü albümünü piyasaya çıkarır. 3.albümünde yer alan Fırtınalar adlı ilk hit parçası ile ses getiren albüm Çok mu gördünüz ve Ben daha büyümedim adlı parçaları yapılan eleştirilere sitem etmektedir. 3.albüm Gündeş'in müzik hayatında ki Serdar Ortaç ile yapacakları çalışmalarının da başlangıcı olmuş olur. 1997 yılında yapılan 3.Kral TV Video müzik ödülleri yarışmasında TSM en iyi sanatçı ödülünü alarak yaptığı albüm çalışmaları ile 1996 yılından bu yana 3 kere En iyi Türk sanat müziği kadın sanatçı ödülüne sahip olarak bu ödülü en çok kazanan sanatçı kategorisine girmiştir.

Albüm çalışmalarına hız kesmeden devam eden Gündeş 1996 yılında Kurtlar Sofrası adlı 4. Albümünü sevenleri ile buluşturdu. Bu dönemlerde gelen oyunculuk tekliflerini de göz ardı etmeyen Gündeş albümünü taşıyan dizilerde başrol olarak oyunculuk yapar. Albüm çalışmalarına 2 yıl ara veren Gündeş, 1998 yılında Sen Allah'ın Bir Lütfusun adlı 5. Albümünü piyasaya sürer. Albüm çalışmaları esnasında Selçuk Tekay ve Kerem Ökten albümün aranjörlüğünü ve yönetmenliğini gerçekleştirir. Albüm ile aynı ismi taşıyan Kerem Ökten tarafından imzalanan parça 5. Kral TV video müzik ödüllerinde 3. Ve son kez TSM en iyi kadın sanatçı ödülünü alarak yılın en iyi şarkısı ödülüne layık görülür. Sen Allah'ın Bir Lütfusun albümünde 12 parça yer almaktadır. Gündeş albüm çalışmalarına hız kesmeden devam ederek 1999 yılında sevenlerinin karşısına bambaşka bir albüm içeriği ile çıkar. Dön ne olur adlı albümü ile 6. Albümünü piyasaya çıkaran Gündeş, albümünün stüdyo tanıtımı sırasında basın mensuplarının önünde aniden bir beyin kanaması geçirerek bir süre hastahanede tedavi görür ve uzun süre dinlenerek hayranlarından uzak kalmak zorunda kalır.

En son çıkardığı Dön ne olur albümü milyon barajını aşarak büyük bir rekora imza atar. Tarık Ağansoy'un düzenlemelerini yapmış olduğu albüm de genç söz yazarlarının ve bestecilerinin de parçaları yer almaktadır. Uzun bir dinlenme süreci geçiren Gündeş sahne hayatına 11 Mart 2000 gecesinde düzenlenmiş olan ilk konserine katılarak devam eder.

Sanatçıyı paylaş: