Zara şarkıları mp3 indir

Bu sanatçı 2 yıl önce (05.05.2016 02:30 tarihinde) eklenmiştir.

Zara

Zara

Gerçek adı Neşe YILMAZ olan Zara 15 Ocak 1976 yılında İstanbul’da doğmuştur. Zara ismini sahnede kullanmaktadır. Asıl kökeni Kürt olan sanatçı Türk halk müziği kategorisinde türkülerini seslendirmektedir. Asıl memleketi Adıyaman olan sanatçı, çocukluk yıllarından çalışmalara başlayarak o dönemlerde 8 albüm çıkarmıştır. 1991 yılında Milliyet gazetesinin öncülüğünde açılan Liselerarası Müzik ve Halk Oyunları yarışmasında yer alan Türk halk müziği bayan solist alanında Türkiye birinciliğini kazanmıştır. 1993 yılında tekrar aynı yarışmaya katılarak yeniden birinciliğe hak kazanmıştır. Yüksek eğitimini İstanbul teknik üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünde tamamlayan sanatçı, 1996 yılında TRT’nin açtığı "Yetişmiş Ses Sanatçısı" sınavını kazanmasının ardından TRT Türk Halk Müziği Akitli Ses Sanatçısı unvanını alarak görev yapmaya başlamıştır. Ses sanatçısı 1997 senesinde Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenmiş olan Yunus Emre Müzikali’nde görev alarak Amber rolü ile oyunculuğunu sergilemiş ve solistlik yapmıştır. 15 ay boyunca yapmış olduğu çalışmalar sonucunda 1998 yılında Zara sahne adını kullanarak Avuntu albümünü piyasaya sürmüştür. Aydı dönem içerisinde Tarık Alkan ile başrollerini paylaştığı Atıf Yılmaz yönetmenliğinde ki "Eylül Fırtınası" adlı ilk uzun metraj filmini oynamıştır.

1998 yılında yayınladığı albümünün yankıları hala sürerken 2000 senesinde Boyut isimli ikinci albümünü piyasaya sürdü. Albümünde yer alan bütün türkülere klip çekerek VCD ortamında dağıtıma sunuldu. 2001 senesinde Osman Sınav’ın yönetmenliğini yaptığı Deli yürek: Bumerang Cehennemi sinema filminde sergilemiş olduğu oyunculuk performansı ile tüm dikkatleri üzerine çekti. 2002 yılında Misafir adlı üçüncü albümünü, 2003 senesinde ise 27 eserin yer aldığı 2 diskte yer alan Özlenenler albümü piyasaya sürüldü. Özlenenler albümünün birinci diskin de yer alan türkülerinde Türk Sanat Müziği okuyarak müzik severlere ve hayranlarına beklenmedik bir sürpriz yaptı. Özlenenler albümünün ikinci diskinde yer alan eski Türk filmlerinde ki şarkıların seslendirmesini yaparak kulağa tanıdık gelen melodileri tekrar müzik severlere sundu. Ses sanatçısının 2003 yılında yapmış olduğu bir sürpriz de Kanal D ekranlarında yayınlanmış olan Gelin isimli 28 bölümden oluşan televizyon dizisinde halkla buluşmuş olmasıdır. 2004 senesinde de, 1992 yılında çekilmiş olan fakat yaşanan deprem olaylarından dolayı yayınlanması bekletilen, Bayındırlık Bakanlığı ile ortak bir çalışma olan "Ağıt" klibi "Doğal Afetlere Bilinçli Toplum" projesi düşüncesi ile yayına girmiş bulunmaktadır. Magazin Gazetecileri Derneği ve Kral Tv gibi büyük organizasyon ödülleri ile 2000- 2003 senelerinde 4 yıl boyunca ard ardına "Türk Halk Müziği En İyi Kadın Sanatçısı" Altın Kelebek ödüllerini almıştır.

Ses sanatçısı Zara müzik kariyerine 2005 senesinde çıkarmış olduğu 2 diskli "Zamanı Geldi" albümü ile devam ettirmiştir. Albümün ilk diskinde 17 tane Türk Halk Müziği, ikinci diskinde de 12 tane 1970’li yıllara ait aranjman yer alıyor. 2005 senesinin Ekim ayında senfoni eşliğinde yapılan bir çalışma olan Bülbül-i Şeyda adlı tasavvuf tasavvuf müziği albümü piyasaya sürüldü. TRT 1 ekranlarında yer alan Zamanı Geldi projesinde sunuculuk yaparak 41 bölüm çalışma yapmıştır. 2008 yılında kendi adı altında kurulan ZR müzikten "Bahar" adını verdiği albümünü piyasaya sürdü. 2011 yılında kendi müzik şirketi ile yaptığı çalışmalar sonucunda "Hazine" albümünü piyasaya çıkardı. Son dönemlerde tasavvuf üzerine uyandırdığı merakı ile dikkatleri üzerine toplayan Zara, ilk evliliğini eski plakçısı olan Ulus Müzik’in patronu İskender Ulus ile gerçekleştirmiştir. Fakat bu evlilik 2007 yılında ayrılık ile sonuçlanmıştır. 2012 yılı Mart ayında gazeteci-yazar Akif Beki ile ikinci evliliğini yapmıştır. 2012 senesi Temmuz ayında Flamenko tarzı ile harmanlanan yeni albümünü piyasaya sürerek sevenleri ile buluşturmuştur. 2012 yılı Aralık ayında kız bebeği olan ses sanatçısı kızının ismini Dila koydu.

Sanatçıyı paylaş: